SCOUSE

Scouse – čti „skaus“ se obecně říká přízvuku, který se vyskytuje pouze v Liverpoolu a jeho blízkém okolí… nikde jinde. NAŠTĚSTÍ!

Všeobecně je Británie přízvuky prolezlá skrz naskrz. Každá oblast a někdy i město, má svůj specifický přízvuk. V Čechách poznáme, když je někdo Brňák, Ostravák, zdařilejší poznají Budějovičáka nebo Plzeňáka.

Rozdíly tam jsou ale oproti Británii ne až tak kulervoucí.

A Britové jsou na své akcenty náležitě hrdí, a chlubí se jimi – jak roztomilé.

Mě osobně se btw nejvíc líbí Glasgow accent.

Každý britský akcent má taky svůj specifický dialekt (slovní zásobu), kdy nějaká slova můžou znamenat něco jiného, než jsme naučení a nebo je neznáme vůbec, protože to je místní výmysl a paskvil.

My si tu budeme teď, jak už jsem naznačil na začátku, o liverpoolském akcentu.

Kuchařský koutek!

Uděláme si smoothie…

Recept:

Velké množství angličtiny
Trochu od: Welštiny, Skotštiny, Irštiny, Skandinávštiny, Dánštiny, Islandštiny a Němčiny
Zamíchejte
Podávejte v Liverpoolu.

Celé to má logické opodstatnění… Do obřího liverpoolského přístavu se těšil nejeden námořník. Jestli to bylo kvůli počasí nebo tu byly levné kur… knihy, to nevím. Každopádně se tu míjely davy opilých a ještě neopilých námořníků ze všech zmíněných i nezmíněných zemí. A společenskou interakcí se krásná britská angličtina, která tomuto přístavu jistě kdysi vládla, dojebala v současnou podobu. A dojebala se tak, že specifičtější akcent v Uk nenajdete. Sami Britové mu mnohdy nerozumí a někdy si nerozumí ani sami Skautíci.

Co znamená Scouse?

Scouse je název pro liverpoolské „národní“ jídlo. Je to v podstatě takový guláš s mrkví, bramborem a podává se k němu většinou chleba a červená řepa. Levné jídlo pro dělnickou třídu (z doků), která mluvila tím postíženým akcentem. Postupem času se rozšířil i mezi ostatní třídy ale obecně platí, že vzdělaní lidé, vysokoškoláci a lidé pracující na vyšších pozicích ten akcent nemají a lidé z nižších tříd ho mají jeden silnější a jeden méně silný. Scouseři také podle akcentu dokážou poznat, z jaké čtvrti člověk je, což je o to větší haluz. Rozlišující znamení je v tomhle ohledu různá intenzita „chrochtání“ – čtěte níže!

Bát se scouse (jako přízvuku, ne toho jídla) ale nemusíte, na úřadech v bankách apod. na vás budou mluvit čistou angličtinou, skautíka tam nepustí.

Specifické znaky:

Asi ten nejdůležitější je že místo „k“ nebo „ck“ ve slově říkají „ch“

Takže „book [buk] zní [buch], fuck [fak] zní [foch] (velmi oblíbené slovo), like [lajk] zní [lajch] a takhle bysme mohli pokračovat do nekonečna.

Pořád za slovy říkají „like“, ve větě ho použijí xkrát a i v nesmyslných případech.

„A’rajt pal? „Yestedy aj was lajch fochin‘ gatyd la‘ and it was lajch fochin‘ ´ell mejt, tok a taxi lajch to pab, stud dere lajch, fochin‘ ell i was dere lajch two dejs ago mate, ju nou aj mín.

Mluví strašně rychle a neartikulují… takže než si zvyknete, totálně jim nerozumíte a přijde vám to jak maďarština. Oni jsou ale zvyklí na to furt to opakovat a pak to říct pomaleji.

Pro mnohé to zní jak němčina

Ale tu mluvu jim odpustíte, protože to jsou strašně milí a nápomocný lidi, rádi se s vámi pustí do spontánní konverzace o čemkoliv a zase jdou dál.

Nesporná výhoda je, že když se naučíte rozumět skautíkovi, budete rozumět už úplně každému. A těšte se na ten pocit, když po pár měsících v Liverpoolu uslyšíte zase čistou angličtinu… přirovnal bych to k tomu, když si po ročním půstu dáte slaninu.

O liverpoolském dialektu a rozdíl mezi britskou angličtinou a tou, co známe, si povíme jindy!

Ta‘ ra‘ chaps, see ya late‘

David Schindler

Mám zájem vycestovat do ANGLIE

Mé léto v Liverpoolu

Mé léto v Liverpoolu Pamatuji si, jak jsem ještě nedávno brouzdala těmihle stránkami a pročítala si všechny články a teď jeden píšu i já. Tak jdeme na to! Byl leden, já se neustále nemohla najít, a tak se mi v hlavě objevila myšlenka, že bych mohla odcestovat –...

Můj trip do neznáma

Můj trip do neznáma Rád bych se s vámi nyní podělil o svou zkušenost s firmou LIFECHANGE. Většina otázek lidí hledajících příležitost vycestovat do ciziny pod křídly agentur se směřuje do oblasti spolehlivosti a financí, samozřejmě včetně mě. Lehká úzkost mě provázela...

Byl jednou jeden Honza v Liverpoolu

Byl jednou jeden Honza v Liverpoolu Ahoj, chtěl bych se s vámi podělit o zkušenosti s firmou LIFECHANGE, abyste měli představu jak to celé probíhá a co vás může také mile a nemile překvapit. Jako každý jsem měl zpočátku obavy jak to vše bude probíhat,...

Liverpool žije

Liverpool žije „… už mi nezbyly žádný peníze a vejplatu mám až za dva dny… založíš mě do tý doby, kámo?“             „Sorry bro, mně taky nic nezbylo, poslední prachy šly na pivo.“             „Jsme v háji, ale máme off, je krásně a já chci na fesťák…“            ...

Chatrč až Buckinghamský palác

Chatrč až Buckinghamský palác Taky nemáte rádi zavádějící názvy? Liverpool je ve své podstatě hrozně rozlezlý město… je to zapříčiněné velkou plochou „nízkých domů“ v dělnických čtvrtích, která plynule přechází v novou zástavbu samostatných a poklidně vypadajících...

Glosa – Britové vrací úder

Glosa – Britové vrací úder Bylo nebylo, země starého Albionu čelila rezignaci svého premiéra Davida Camerona… toho nahradila hodná teta Tereza Mayová a s plnou vervou se pustila do ochrany této ostrovní země před nájezdy migrantů – Brexitem. Nemusíme připomínat, že o...