Chatrč až Buckinghamský palác

Taky nemáte rádi zavádějící názvy? Liverpool je ve své podstatě hrozně rozlezlý město… je to zapříčiněné velkou plochou „nízkých domů“ v dělnických čtvrtích, která plynule přechází v novou zástavbu samostatných a poklidně vypadajících rodinných domů a které se tím spojují s okolními vesnicemi, kde je zástavba podobná té, jak jí známe z českých vesnic, ovšem prase a slépky by tu člověk stěží pohledal. A byť se to jako jedno město oficiálně netváří, je to tak. Takové periferie doporučuji spíš na výlet a pokoukání, ne na bydlení, protože do města to trvá týden a nonstop Asdu si prostě zamilujete. V centru a jeho blízkém okolí se nachází vyšší bytové domy. „Mrakodrapy“ nebo spíš vysoké paneláky, bychom tu spočítali na prstech dvou rukou a v záplavě malých domečků tu trčí jak Zeman na běžkách. Jaké typy bydlení vás v Uk čekají? O tom jsme psali zde Kde začít… Nejčastěji tu narazíte na tzv. terraced house – u nás prostě „řadovka“. Pokud si budete hledat bydlení sami nebo přes agenturu (odkaz), nejčastěji ho seženete v podobném domě. Díky poměrně malým pokojům se tak daří vtěsnat na relativně malou plochu relativně dost lidí, ovšem ne na úkor pohodlí. Tyhlecty domy začaly vznikat po druhé světové válce až do asi 80. let, kdy bylo potřeba poskytnout bydlení rostoucí populaci rychle a levně… podobně jako v ČR s paneláky. A proč má každý jinou barvu dveří? No abyste poznali ten svůj. Vzadu za domem je obvykle malá zahrádka, někdy i s kouskem trávy (ano, obou druhů).
Level 2? O stupeň dál jsou tzv. semi-detached house – česky dvojdomek. Poněkud prostornější dům, který je jednou svoji stranou přilepený na sousedovic. Nabízí většinou i o pár stop větší zahradu. Podobné doby najdeme ve čtvrtích poněkud vzdálenějších od centra. Začaly vznikat zhruba v 70. – 80. letech a navázaly tak na výstavbu terasových domů. Většinou v nich jsou nalezlí Britové.
Luxus na n-tou! Na volných místech ať už blíž nebo dál od centra nebo například když je celý blok terraced housů srovnán se zemí, vznikají nové bloky samostatně stojících rodinných domů – detached house. V těchto málokdy seženete pronájem nebo sharehouse… většinou si je kupují Britové, ještě než jsou vůbec postaveny, protože nabízí hezké, čisté moderní ubytování s prostornou zahradou a třeba i garáží. Je hustý, že na stavbách tu často potkáte Brity, zatímco u nás to samý Ukrajinec.
Že by vítěz? Blíže k centru a v centru už to pak jsou klasické „bytovky“ nebo vícebytové domy či oněch zmíněných pár věžáků. V těchto se dá sehnat jak pronájem, tak i byty ke koupi. Stání pro auto, jako u všech domů, kromě samostatně stojících, je na ulici a zahradu byste stěží pohledali. Komu toto nevadí, ten to bude mít co by prázdným lahváčem dohodil do Asdy nebo Tesca, fastfoodů a na bus.
Pro skromné? Ve welšském městečku Conwy (kam teda jako musíte na výlet!) najdete nejmenší dům v Británii… ačkoliv by se jednalo o úsporný dům s krásným výhledem na přístav a hrad, není bohužel k pronájmu.
Po pár letech šetření? Po Anglii je taky rozeseto stovky romantických hradů – v těch by ale účet za plyn předčil vaše očekávání a v létě by vás prudili turisté, doporučuji tedy uskromnit se. Protože výměna oken taky nebude jen tak…
Technický stav Ten vždy záleží na majiteli nebo realitce… To, že vám agent pošle naaranžované fotky je od něj sice chvályhodné, ale stejně si skočte na prohlídku. Tam se zajímejte o to, aby byly vyměněný okna. Taky se poohlídněte po plísni, ta patří na sejra. A protože se bavíme o deštěm proslavené zemi, v horních patrech se koukněte, jestli tam neteče od střechy. Asi poslední a nejzásadnější problém jsou myši… Stav domu tedy odpovídá spolehlivosti a službám společnosti co vám dům či byt pronajímá. Nebojte se připlatit si za lepší… 5 liber týdně se dá přežít… holt si dáte o dvě pivka méně. Taky se vždy informujte, v jaké lokalitě se dům nachází, přecijen, některé části města nejsou zrovna bezpečné. A než si dům nebo byt pronajmete, zjistěte si, jak odtamtud jezdí busy, jak jsou daleko obchody, sportovní centra apod. Mládí se má trávit cestováním ale ne místním MHDčkem, to se nepočítá a slávu na instagramu tím nezískáte. Mnoho zdaru a štěstí s výběrem kvalitního bydlení.

David Schindler

Mám zájem vycestovat do ANGLIE